09128888903

24 ساعته - 7 روز هفته

sales@samcotools.com

پاسخ توسط کارشناسان فروش

یکی از قسمت‌های تشکیل‌دهنده ساختمان، سقف است که برای اجرای بهتر آن از بتن استفاده می‌شود. از مراحل مهم در اجرای پروژه‌های عمرانی می‌توان به بتن‌ریزی اشاره کرد که باید به‌صورت کامل و با رعایت تمامی نکات فنی برای افزایش استحکام سازه انجام شود.
در این مقاله سعی بر این داریم با مراحل بتن‌ریزی سقف و نکاتی برای اجرا بهتر آن آشنا شویم:

بتن‌ریزی سقف

بتن‌ریزی سقف اصولی دارد. باید طبق مراحل پیش رفت تا سقف به‌صورت کاملاً درست بتن‌ریزی شود و استحکام و پایداری سقف حفظ شود. برای بتن‌ریزی سقف هر طبقه سازه باید تمام دقت خود را به کار گرفت.

به دلیل اهمیت فراوان بتن‌ریزی و نقش مهم سقف در سازه، برای اجرای بتن‌ریزی سقف باید از نیروی متخصص کمک گرفت.

 

بتن‌ریزی سقف ساختمان
اجرای بتن‌ریزی سقف ساختمان

 

اجرای بتن‌ریزی سقف ساختمان در 5 مرحله

اجرای بتن‌ریزی سقف باید طبق مراحلی انجام شود تا درنهایت کیفیت سقف هر طبقه طبق استانداردهای صنعت ساخت‌وساز باشد. نمی‌توان برای بتن‌ریزی سقف از نیروی کاری که دانش کافی در این باره ندارد، استفاده کرد و ایمنی سازه را دچار مشکل کرد. حتماً برای اجرای سقف از نیروی کاردان و بامهارت در این حوزه استفاده کنید.

بتن‌ریزی سقف طی 5 مرحله انجام می‌شود. این مراحل عبارتند از:

مرحله اول: بتن را آماده کنید

برای شروع فرایند بتن‌ریزی ابتدا باید بتن را آماده کنید. کیفیت بتنی که قرار است در بتن‌ریزی سقف به کار گرفته شود، باید از نوع مرغوب باشد. استفاده از بتن بی‌کیفیت در ساخت سقف، ممکن است باعث فروپاشی سقف شود و در زمان بروز حوادث طبیعی مانند زلزله مقاومت و دوام کافی را نداشته باشد و سقف خراب شود.

برای آماده‌کردن بتن نیاز به یک سری مواد اولیه باکیفیت است که به میزان خاصی باید ترکیب شوند تا بتن تولید شده برای استفاده در ساخت‌وساز و بتن‌ریزی سقف مناسب باشد. مواد اولیه‌ای که بتن را تشکیل می‌دهند عبارت‌اند از : شن، ماسه، سیمان و سنگ‌آهک.

برا ترکیب این مصالح نیاز باید نسبت خاصی رعایت شود که این نسبت معمولاً یک‌چهارم آب و سه‌چهارم مصالح است؛ اما ممکن است کارشناسان و متخصصان این حوزه برای شرایط خاص نسبت دیگری را مدنظر داشته باشند.

امروزه پیمانکاران برای سهولت کار در فرایند بتن‌ریزی از بتن آماده استفاده می‌کنند. بتن آماده مزایایی دارد که باعث می‌شود ترجیح بسیاری از سازندگان استفاده از بتن آماده باشد. بتن آماده یعنی بتن در محل کارگاه یا کارخانه آماده شده و سپس برای شروع فرایند بتن‌ریزی به محل پروژه منتقل می شود. معیار فروش بتن آماده، مترمکعب است. استفاده از بتن آماده سبب می‌شود که نسبت مصالح به‌کاررفته به‌خوبی رعایت شود و از اتلاف مواد تشکیل‌دهنده جلوگیری شود.

مرحله دوم: آرماتوربندی سقف را انجام دهید

مرحله دوم در این فرایند، آرماتوربندی تیرچه‌بلوک‌ها است. برای شروع عملیات آرماتوربندی باید در ابتدا یک سری داده؛ مانند نوع خاک، ابعاد سازه و میزان بار و نیرویی که به زمین وارد می‌شود، تعیین شود تا بتوان تعداد میلگردها‌ی موردنیاز برای آرماتور‌بندی را مشخص کنند. سپس باید میلگردها جاگذاری شده و آرماتوری بندی آغاز شود.

مرحله سوم: قالب‌بندی سقف را اجرا کنید

برای شروع قالب‌بندی باید ابتدا شمع‌های حمایتی سقف را درست و طبق اندازه‌های از قبل مشخص شده جاگذاری شود تا سقفی ریزش نکند. سپس قالب‌ها قرار داده می‌شود. بین قالب‌ها نباید فاصله‌ای بیفتد. درصورتی‌که فاصله بین قالب‌ها باشد، شیره بتن نشت می‌کند. برای قالب‌بندی بهتر است از قالب فلزی استفاده شود تا دوام بیشتری داشته باشد.

قالب‌بندی و بتن‌ریزی سقف با قالب وافل
اجرای مرحله قالب‌بندی سقف وافل یکی از مراحل اجرای سقف بتنی

مرحله چهارم: بتن‌ریزی را شروع کنید

بعد از اتمام آرماتوربندی و قالب‌بندی، باید بتن‌ریزی آغاز شود. بتن‌ریزی سقف را با کمک دستگاه انجام می‌دهند. این دستگاه می‌تواند به کمک تاور کرین یا پمپ باشد. تفاوت پمپ و تاور کرین این است که از تاور کرین در بتن‌ریزی سقف سازه‌های مرتفع استفاده می‌شود.

بتن‌ریزی سقف یک‌مرحله‌ای است و به‌هیچ‌وجه نباید این کار را طی چند مرحله انجام داد؛ زیرا با این کار بتن طی چند مرحله سفت می‌شود و همین مسئله باعث ایجاد ترک در بتن می‌شود.

در مقایسه با بتن‌ریزی برای سایر قسمت های سازه، میزان بتنی که برای سقف نیاز است کمتر است.

مرحله پنجم: بتن را مقاوم و متراکم کنید

در مرحله نهایی بتن‌ریزی سقف، باید مراحلی طی شود تا بتن مقاوم و متراکم شود. بدون انجام‌دادن این مرحله، بتن سقف شما کیفیت مطلوبی ندارد و ممکن است فروبریزد. هنگامی که بتن‌ریزی انجام می‌شود، در بتن حباب‌های هوا تشکیل می‌شود. وجود حباب‌ها باعث کاهش دوام و استحکام بتن است. پس برای اینکه چنین اتفاقی رخ ندهد، از دستگاه ویبراتور استفاده می‌کنند تا بتن متراکم و یک‌دست شود.

باید توجه داشته باشید که اگر ضخامت بتن از 15 سانتی‌متر کم‌تر باشد برای متراکم سازی بتن نیازی به ویبراتور نیست و از ماله برای این کار استفاده می‌کنند.

نکات کاربردی برای پیمانکاران جهت اجرای بهتر بتن‌ریزی سقف

اجرای درست سقف در سازه بسیار مهم است و برای این امر نیاز است که نکاتی توجه شود تا با عمل‌کردن به آن‌ها بتن‌ریزی سقف به‌صورت کاملاً ایده‌آل انجام شود.

  1. نکته اول که لازم است به آن توجه شود رعایت فاصله طولی و عرضی بین میلگردها و تعداد آن‌ها است. عدم توجه به این موضوع باعث بروز مشکل در سقف خواهد شد.
  2. مورد بعدی که باید در نظر گرفته شود میزان بتن آماده‌ای است که سفارش داده می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق که بتن در هنگام بتن‌ریزی کم نباشد، بهتر است میزان بتن آماده‌ای که از کارخانه یا کارگاه درخواست می‌شود، 10 درصد بیشتر از میزان محاسبه شده باشد.
  3. برای افزایش دوام و مقاومت بتن، کیورینگ یا عمل‌آوری بتن ضرورت دارد.
  4. اجرای بتن‌ریزی در دمای بالا اشتباه است؛ زیرا با افزایش گرما، پیش از کیورینگ بتن‌، بتن رطوبت خود را ازدست‌داده و خشک می‌شود.
  5. بتن‌ریزی در دمای پایین و سرما هم نادرست است؛ زیرا باعث یخ‌زدن آب موجود در بتن می‌شود.
  6. درصورتی‌که بتن را خودتان تولید می‌کنید و از بتن آماده استفاده نمی‌کنید، رعایت نسبت میزان مواد اولیه بتن و آب بسیار مهم است. در صورت اضافه بودن میزان آب بتن، آب‌روی سطح بتن جمع می‌شود.
  7. مصالح تشکیل‌دهنده بتن باید از نوع باکیفیت باشد تا بتن آماده‌شده از درجه مطلوبیت بالایی برخوردار باشد.
  8. مورد بعدی این است که بتن پس از ریختن در قالب‌ها سریعاً پخش شود تا سطح بتن یک‌دست باشد و در تمامی نقاط ضخامت یکسان و به‌اندازه داشته باشد. عدم بروز این مسئله، باعث افزایش بارهای مرده سازه شده و در نقاطی که بتن حجم موردنیاز کمتری دارد استحکام سقف بتنی کاهش می‌یابد.
  9. برای افزایش کیفیت بتن، باید متراکم‌سازی بتن سقف انجام شود.
  10. به این نکته توجه داشته باشید که بین شمع‌های سقف باید فاصله‌ای باشد که این اندازه ماکزیمم 80 سانتی‌متر است. رعایت این فاصله الزامی است.
  11. سطح قالب پیش از بتن‌ریزی باید تمیز باشد و به منظوری جلوگیری از چسبیدن بتن به قالب حتماً روغن‌کاری و چرب شوند.
  12. برای جداکردن قالب‌ها یک شبانه‌روز حدوداً زمان احتیاج است تا بتن خشک شود و مشکلی در جداسازی قالب پیش نیاید. البته ممکن است باتوجه‌به شرایط جغرافیایی و یا آب‌وهوایی این مدت‌زمان تغییر کند.
  13. نکته بسیار مهم بعدی این است که بعد از جداسازی قالب، کار شما با بتن تمام نمی‌شود و باید رطوبت بتن حفظ شود تا از ایجاد ترک در بتن جلوگیری شود.
  14. برای جلوگیری از تأثیرگذاشتن عوامل طبیعی در روند طبیعی خشک‌شدن بتن، مخلوطی از آب و سیمان روی بتن ریخته می‌شود. همچنین بهتر است اطراف سقفی که بتن‌ریزی می‌شود، بسته شود.
  15. مهارکردن خیز منفی سقف از نکات ضروری است که باید توسط مهندسین ناظر پروژه بررسی شود

کلام آخر

در این مقاله با بتن‌ریزی سقف آشنا شدید. سعی بر این بود که با بررسی و بیان نکاتی در اجرای بهتر بتن‌ریزی سقف، به این امر کمک شود.

بتن‌ریزی سقف، قسمتی بسیار مهم در پروسه ساخت سازه است که زمانی چندساعته احتیاج است تا تکمیل شود. پس باید دقت کافی را داشت، تمامی نکات ایمنی را رعایت کرد و همچنین برای این کار باید حتماً از مهندسین با دانش در این حوزه استفاده کرد. توجه به همه موارد استحکام سازه را تضمین می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *